Special Mentions

1619, Dir: Alexander McDaniel (USA)
Aborting Love, Dir: Gilbert Khoury (Canada)
Actually, This is Not a Film, Dir: Patrick Müller (Germany)
Amnesia, Dir: Curtis Carter (UK)
Angels and Apes, Dir: Tedd Hazard (USA)
Behind the Scenes Of Maximum Achievement: The Brian Tracy Story with Executive Producer and Best Selling Author Richard Tyler, Dir: Richard Tyler (USA)
Bitter Light, Dir: Kazuhito Yokomizo (Japan)
Blind Spot, Dir: Ray Kermani (Netherlands)
Break The Chain (Angelena: Heart Of The Matter), Dir: Angelena Bonet (Australia)
Bucking Tradition, Dir: Sharon Boeckle (USA)
Butter Cup, Dir: Rathin Rao (USA)
Camp GoodWorks, Dir: Kurt DeVries (USA)
Church in a bar, Dir: Teri Campbell (USA)
Con Fuerza, Dir: Andrés Eduardo (USA)
Dionysus, Dir: Nicholas Yanni (USA)
Dream, Dir: Hagit Kastel (Israel) | CLICK HERE for Filmmaker Q&A
Emily, Dir: Travis Pattern (USA)
Ending, Dir: Hu Li Huai (China) | CLICK HERE for Award Picture
Exposé, Dir: Alexandra Edwards (UK)
Fridge To Table, Dir: Michael Peake (USA)
Future Harvest, Dir: Carolyn Jennifer Corkindale (Australia)
Gamers, Dir: Searit Huluf (USA)
Giants Quadrille, Dir: Nin Brudermann (USA)
Hasim October, Dir: Swetha Regunathan (USA)
Hazel, Dir: Sara Eustaquio (USA)
Homecoming, Dir: Colin Stewart (USA)
Identity Theft, Dir: Michael Davis (USA)
Isolation, Dir: Justin Bromley (USA)
It’s still happening, Dir: Michèle Jedlicka (Australia)
Jessica’s Parkrun Heroes : Kirsty Morley, Dir: Tim Langford (UK)
King of the House, Dir: Zige Zhang (USA)
Logic in a Horror Movie?, Dir: Sean McGarry (USA)
Marabou Feathers, Dir: Tracy Ann Chapel (USA)
Methamphetamine, Dir: Rodney Bodner (Canada)
Missing Keys, Dir: Aidan Ritchie (Canada)
Nuclear Knack Knacks, Dir: John Gazzale (USA)
Odd Jobs, Dir: Schuyler Weinberg (USA)
Organics, Dir: Dillon Dowdell (USA)
Party Favors, Dir: Michael Mizov (USA)
Poker-Face, Dir: Alexis Rosinsky (USA)
Professor Henry Bowfax’s Incredible Journey Through Time!,
Dir: Robert Howat (UK)
Remember, Dir: Christian Flore (USA) | CLICK HERE for Filmmaker Q&A
Shadows of the Dark, Dir: Ben Kruis (USA)
Silenced, Dir: Rachelle Lynn (USA)
Spectrum Fitness “Martial Arts”, Dir: Paul Brenno (USA)
STUCK, Dir: Alexander Wolff (Netherlands)
The Attack, Dir: Vincent Cotroneo (USA)
The Chair, Dir: Maverick Martin (USA)
The Fisherman, Dir: Rion Smith (USA)
The Heart of Cambie, Dir: Kanon Hewitt (Canada)
The Legend of the ChickenFish, Dir: Giles Sander (Canada)
The Undivine Comedy, Dir: Lynn Bianchi (USA)
Thumb a Ride, Dir: Darren Collinson (Australia)
Transgender Experiences in School, Dir: Ben Saunders (USA)
Unexpected, Dir: Michael Harrigan (USA)
Unsolicited, Dir: Meghan Cook (USA)
Vials, Dir: Aniq Zoha (USA)
Water Lily, Dir: Sierra Obioha (USA)
Wet Paint, Dir: Yi Cheng (USA)
WILCO, Dir: Lasco Atkins (UK)